Yatırım uzmanından altın için uyarı! Altın alacaklar o seviyeye dikkat!

  • Haber7

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,06 düşüşle 10.132,42 puandan başladı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,20 ve holding endeksi yüzde 0,17 azalış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2 ile madencilik olurken, en çok kaybettiren yüzde 0,92 ile orman kağıt basım oldu.

Altın fiyatları, Cuma günü ABD’de beklentilerin üzerinde açıklanan istihdam verisinin ardından keskin satışların görülmesinden sonra bugün yatay seyretti. Yatırımcılar, ipuçları için Fed’in bu hafta düzenlenecek para politikası toplantısını izleyecekler. Altının spot piyasadaki ons fiyatı %0.16 yükselerek 2,296.87 dolar seviyesinde işlem gördü. ABD altın vadeli işlemleri %0.5 düşüşle 2,312.20 dolara geriledi.

ABD Merkez Bankası (FED) Haziran ayı faiz kararını açıklıyacak. Yatırımcılar yeni kararın piyasaya nasıl yansıyacağını araştırıyorlar. Piyasaya yön verecek altın, dolar, borsa, kripto ve para borsasını belirleyecek olan FED 2024 faiz kararı yakından takip ediliyor. FED üyeleri açıklamalarıyla gündeme gelirken, bu ay da FED’in faiz indirim beklentilerinde erteleme ön görülüyor.

Marbaş Menkul Değerler Yatırım Uzmanı Aziz Kaçmaz, piyasalarda karışık seyri Haber7‘ye değerlendirdi. 

 

 

BORSA 10 BİN PUANDA KALACAK MI?

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen borsada vergi haberlerinin borsayı belirsizliğe sürüklediğini ve baskıladığını ifade eden Marbaş Menkul Değerler Yatırım Uzmanı Aziz Kaçmaz, vergi konusu tam anlamıyla netlik kazanmadan baskının devam edebileceğini dile getirdi. Yatırım Uzmanı Aziz Kaçmaz, işlem vergisinin ‘yatırımcıyı üzmeyeceğini’ belirterek, konunun netlik kazanması gerektiğine dikkat çekti.

Endeks içerisinde sınırlı düşüşlerin yaşandığını söyleyen Aziz Kaçmaz, düşüşün 10.500 bölgesinden geçtiğini ifade etti. Kaçmaz, 10.500’ün üzerinde kapanış alınmadığı sürece tepki yükselişi gelebileceğini belirtti. “Temkinli olmakta fayda var” diyen Kaçmaz, gri listeden çıkış ve kredi not artışı beklentisi ile orta uzun vadede bozulma olmadığını açıkladı.

 

 

ALTINDA ALIM FIRSATI!

Altının yönünü Fed’e çevirdiğini dile getiren Yatırım Uzmanı Aziz Kaçmaz, Cuma günü gelen tarım dışı istihdam verisinin beklenti üstü gelmesi ile altını baskıladığını belirtti. 2.300 seviyesine dikkat çeken Kaçmaz, 2.300’ün altı seviyelerin kademeli alım fırsatı yarattığını kaydetti. Kaçmaz, ons altının 2.150 seviyelerine kadar geri çekilebileceğini ifade etti. Orta uzun vadede altında yönün yukarı yönlü olduğunu dile getiren Kaçmaz, 2.200 – 2.300 seviyelerinin altında alım fırsatı olduğunu söyledi.

 

 

FAİZ İNDİRİMLERİ BAŞLAYACAK MI?

Fed’in faiz indirimine başlaması için destekleyici verileri beklediğinin altını çizen Kaçmaz, Cuma günü gelen tarım dışı istihdam verilerinin beklenti üstü geldiğini belirtti. Enflasyon verilerinin beklentiye paralel gelmesi ile tarım dışı istihdam verilerinin beklenti üstü gelmesine ilişkin konuşan Kaçmaz, Fed’in faiz indirimi için destekleyici bir veri beklediğini ifade etti. Küresel tarafta faiz indirimlerinin Avrupa Merkez Bankası ile başladığını söyleyen Aziz Kaçmaz, eylül ayında Fed’in faiz indirimine gitmesini beklediklerini dile getirdi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir