Japonya’dan ‘PKK’ hamlesi: Meclis harekete geçti

Japonya’da PKK yandaşlarının örgütlenmesini deşifre eden gazeteci Ishii Takaaki, Japon meclisinde PKK meselesinin görüşüldüğünü bildirdi. Takaaki, Japon hükümetinin terör örgütü PKK varlıklarının dondurulmasına ilişkin yasayı onayladığını duyurdu. Terör örgütü PKK’nın Japonya’da “kültür kurumu” adı altında faaliyet yürüttüğüne dair sosyal medyada artan paylaşımlar sonrasında Japon gazeteciler ve ülkede yaşayan Türkler konuyu gündeme taşıdı. Japon gazeteci Ishii Takaaki ise, ülkesindeki PKK yandaşlarının örgütlenmeye faaliyeti yürüttüklerini deşifre etti.

PKK’NIN VARLIKLARI DONDURULDU

Kırım Haber Ajansı QHA’nın haberine göre Ishii Takaaki 12 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Japon meclisinin terör örgütü PKK konusunu gündemine aldığını belirtti. Takaaki, Japonya’da hükûmetin, PKK’nın varlıklarını donduran yasayı onayladığını şu ifadelerle duyurdu:

“8 Mayıs’ta Japon Meclisi’nde PKK meselesi ele alındı. Japonya’da yaşayan Kürtlerin Nevruz bayramında PKK’yı övdüğü, PKK bayrakları salladığı ve askeri şarkılar söylediği ortaya çıktı. Japon hükûmeti, PKK’nın varlıklarını donduran yasayı onayladı. Dışişleri Bakanı Yoko Kamikawa da PKK’nın izlenmesi gerektiğini belirtti. Türkiye-Japonya iş birliği ile PKK’nın faaliyetlerini durduralım.”

JAPONYA’DAKİ PKK SORUNU BÜYÜYOR: ‘JAPONLARA ÖLÜM’

PKK terör örgütü Japonya’daki yapılanma faaliyetlerini sürdürüyor. Söz konusu durumdan rahatsız olan Japon halkı, ülkesinde “kültür kurumu” adı altında faaliyet yürüten terör örgüt sempatizanlarına karşı miting gerçekleştirmişti. Japon halkı 20 Şubat 2024 tarihinde, ülkelerindeki terör örgütü PKK yapılanmalarına karşı büyük çaplı protesto düzenlenmişti. Buna karşılık olarak terör örgütü PKK sempatizanları ise Japon halkını hedef alan sloganlar atmıştı. “Kürt-Japon Kültür Derneği” adı altında faaliyetlerini yürüten terör örgütü sempatizanları, “Tımarhaneye gidin” ve “Japonlara ölüm” şeklindeki sloganlarla hakaret ve tehditlerde bulunmuştu.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’YA AİT SEMBOLLER MEYDANDA

Takaaki, ülkesindeki PKK yandaşlarının örgütlenme faaliyeti yürüttüklerini deşifre etmişti. Takaaki konuya ilişkin açıklamasında, “Japonya’da Kürt halkı Saitama vilayetindeki bir parkta Nevruz adlı bir festival düzenlemeyi planlıyor. 2023 festivalinde terör örgütü PKK’nın bayrağını ve lideri Öcalan’ın fotoğrafını taşıdılar. Bir gazeteci olarak Japon yetkililere seslendim ve terör örgütlerinin faaliyet göstermesinin tuhaf olduğunu bildirdim” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir